METZ - Up On Gravity Hill
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Před dvěma lety jsem tu v souvislosti s „The Vile Conception“ prohlašoval něco v tom smyslu, že HOUR OF PENANCE jsou na nejlepší cestě stát se novou ikonou moderního BDM. Další krok na vrchol žánrového Olympu učinili sympatičtí Římané právě v těchto dnech, slovutní Unique Leader Records jim totiž vydali čtvrté řadové album slyšící na jméno „Paradogma“. Samozřejmě, HOUR OF PENANCE logicky navazují na vrcholnou desku své dosavadní kariéry, přelomovou „The Vile Conception“, znějí zase o kousek více přesvědčivě, a co je snad ještě důležitější, presentují se jako kompletně vyzrálá kapela mající zcela jasno o svém směrování.
Death metal is not a trend, a fashion parade or a means to an end. It is much more than that. It is a way of life. A life in death.
Italská receptura na kvalitní brutal death metal zůstala nezměněna. Primárně vychází ze zaoceánských kořenů (Erik Rutan by jistě zaplesal, jeho HATE ETERNAL se totiž znovu připomínají velice často), nicméně stejně tak ráda se nechává inspirovat i současným evropským BDM, zejména pak polskou školou. K tomu dozajista napomáhá i mastering ze studia Hertz, častého to útulku podobně stylově zaměřených kapel (namátkou jmenujme třeba DECAPITATED, LOST SOUL, HATE, TRAUMA nebo francouzské KRONOS). V Polsku ještě na chvíli zůstaneme a podíváme se rovnou za jeho nejznámějším vývozním artiklem – totiž za BEHEMOTH. Zdá se totiž, že HOUR OF PENANCE nám trochu načichli fluidem gdaňských mystiků, jasným důkazem budiž především závěrečná položka „Apotheosis“, ze které tvorba Adama Darskiho a spol. doslova a do písmene dýchá. Ovšem zdaleka nejblíže mají HOUR OF PENANCE i nadále ke své „sesterské“ kapele FLESHGOD APOCALYPSE. Samozřejmě s tím rozdílem, že tam, kde FLESHGOD APOCALYPSE vesele experimentují s košatou melodikou, orchestrálními předěly a nejnověji pak dokonce s heavy metalovým falzetem (!), jsou HOUR OF PENANCE o poznání více konzervativní, vytrvale sázejí na přímočarou, žánrově čistou a extrémně energickou produkci, v pravou chvíli zpestřenou melodickou kytarou či kakofonickým sólováním.
Zatímco tracklist „The Vile Conception“ místy trochu splýval v jeden monolitický celek, „Paradogma“ je v tomto ohledu mnohem více diversifikovaná. Je znát, že HOUR OF PENANCE nestrávili poslední dva roky se založenýma rukama, nýbrž na sobě slyšitelně zapracovali, a to jak po stránce instrumentální, tak kompoziční. Zásluhu na tom má jak Moschiniho rafinovaná šestistrunka (jež je i přes svoji nezpochybnitelnou techničnost překvapivě dobře memorovatelná), tak vysokorychlostní a přitom ohromně pestré bicí v podání na slovo vzatého blastmastera Maura Mercuria (deska je opět namixována s povytaženými bicími, extrém typu „Once Was Not“ však nečekejte).
HOUR OF PENANCE nahráli zatím své nejlepší album, definitivně našli svůj styl a ještě k tomu zaznamenali plusové body zejména na skladatelském poli. „Paradogma“ bude bez nejmenších pochyb figurovat mezi top čistě BDM záležitostmi letošní sezóny.
Učebnicová ukázka moderního BDM.
8,5 / 10
Francesco Paoli
- zpěv
Giulio Moschini
- kytara
Silvano Leone
- baskytara
Mauro Mercurio
- bicí
1. Paradogma
2. Thousands Of Christs
3. The Woeful Eucharisty
4. Malevolence Of The Righteous
5. Caged Into Falsehood
6. Incestuous Dynasty Of Worms
7. Adversary Of Bigotry
8. Incontrovertible Doctrines
9. Spiritual Ravishment
10. Apotheosis
Misotheism (2019)
Cast The First Stone (2017)
Regicide (2014)
Sedition (2012)
Paradogma (2010)
The Vile Conception (2008)
Promo 2007 (demo) (2007)
Pageantry For Martyrs (2005)
Disturbance (2003)
Promo 2000 (demo) (2000)
Datum vydání: Úterý, 30. března 2010
Vydavatel: Unique Leader Records
Stopáž: 37:36
Produkce: Stefano Morabito
Studio: 16th Cellar Studios (recording) and Hertz Studios (mastering)
Artwork: Gyula Havancsak
Není co dodávat...
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.
Rumunský doom metal s hlasem tak hlubokým, že i basa je proti němu mandolína. O to výraznější je, když mu do duetu hraje flétna. Jde ovšem o kvalitní nahrávku, kapelník svého času bubnoval u SHAPE OF DESPAIR a lecčemu se tam přiučil.